Ruckus säästab elektrit – uued PoE switchid

ZoneSwitch 4124, 24 Gigabit Port L2 LAN Power over Ethernet Switch, 802.3af 180 W, 4 SFP Combo Ports – see on 24 pordine PoE switch, mis annab PoE pordi väljundisse keskmiselt 7.5 W võimsust. Ruckus 7962 kahesageduslik 802.11n tugijaam võtab 450mA voolu ehk 12 voldi juures 5.4W. Võrdluseks: tihti ei saa kahesageduslikud 11n tugijaamad hakkama isegi tavalise 15W PoE injectoriga.

Soomes on lihtne reegel, et 1 W energiat maksab aastas 1 euro, ja ilmselt kehtib see peagi ka Eestis; seega 24 AP-d maksab aastas ainult 180 eurot, samas kui mõne teise tootja lahenduse puhul oleks energiakulu ja sellele kulutatav rahasumma 2-3 korda suurem.

Ruckuse PoE switch’e on kahte tüüpi: väike 180W võimsusega seade Zoneswitch 4124 toetab 802.3af standardit ja suurem 4224 toetab 3at standardit.

Ruckus sai Wi-Fi IPTV protokollile patendi

multicast

 

Ruckus Wireless sai Euroopas ja Ameerikas patendi Wi-Fi mulicast pakettide edastamise uudse meetodi peale. Meetod seisneb  video  (ka IPTv)  multicast pakettide konverteerimises unicast ehk kindlale kasutajale määratud pakettideks, selliselt et kliendi pool  ehk vaataja pool muudatusi tarkvaras ja riistavaras tegema ei pea.  Tehnoloogia võimaldab Ruckusel kasutada adaptiivset suundantenni ja toimetada Mulicast video kohale paljudele klientidele korraga. Tavalahenduse puhul saadetakse  Multicast (ehk pakett mida kuulevad kõik wi-fi kliendid) välja nö nõrga signaalina, mitmetel AP-del on tänapäeval isegi multicast kiirus piiratud, samuti ei toimu edastusvea korral  mingit uuestisaatmist.  Ruckuse patent võimaldab kasutada adaptiivset puhverdamist ja tagada täiesti häireteta videoülekande, sõltumata sellest, kas kasutajad vaatavad sama või erinevaid kanaleid. 

Ruckuse kõik tugijaamad on multiacast IGMPv2 ühilduvad ja oskavad videostriime vaikimisi olukorras tuvastada, samuti ei leki videopaketid teistele klientidele.  

 

Striimide üksikult saatmine tundub raiskamine aga tegelikult see nii ei ole, tegelikes teostatud võrkudes on sideolukorrad, näiteks kiirused igal kliendil väga erinevad ja infot ei saagi kõigile sama parameetritega üheaegselt teele saata. 

Ruckuse tehnoloogiaga on teostatud sajad tuhanded IP-TV kodulahendused, nendest mõned tuhanded ka Eestis.  Samuti kasutatakse videoedastust Hotellides IPTv ehitamiseks. Vaata  Kimton hotelli referentsi.

Loe ka vastavat pressiteadet ruckuse lehel.

Virtual LAN (VLAN) ehk virtuaalvõrgud ja Ruckus

Virtuaalvõrke seostatakse tavaliselt 802.1q märgitud (tagged) võrguprotokolliga, mis lubab ühes ja samas arvutivõrgu meedias (100 BASE-T,WLAN jne) kasutada mitut üksteisest lahutatud võrku. Wi-Fi võrkude puhul on tavavõrgu virtuaalsed võrgud enamasti muundatud erinevateks SSID-deks ehk võrgunimedeks või siis Ruckuse puhul on sellele lisatud ka BSSID, s.t. igal SSID-l on ka eraldi MAC aadress.

Mitu BSSID-d on kasutusele võetud peamiselt ühilduvuse tagamiseks, kuna sama MAC aadressi kasutamine tekitab paljudel klientidel stabiilsuse probleeme (teated tulevad samalt MAC aadressilt, kuigi tegelikult kuuluvad erinevatesse võrkudesse).

Ruckuse AP-dele on sisse ehitatud VLAN 802.1q switch, mida saab kasutada nii märgitud kui märkimata pakettide edastamiseks. Näiteks lihtsaima variandi puhul võite ühte porti ühendada firma sisevõrgu ja teise külalistevõrgu kaabli. Kui kasutaksite 1q märkimist, saaksite hakkama ka ühe kaabliga, aga sellisel juhul läheb tarvis ka 1q switchi.

Samas on  switchi vaja läinud ka juhtudel, kus AP-d pole enam kuhugi ühendada ja teise porti paigaldatakse mõni server või lauaarvuti. Pildil on toodud ZF 2925 AP VLAN-i näidiskonfiguratsioon.  Selles lahenduses ei kasutata märgistamist, ZF AP on lihtsalt kahe tavavõrgu vahel ja  ühendab kummagi külge ühe Wi-Fi võrgu. Esimesel real olev võrk on mõeldud seadme halduseks.

VLAN2

Lihtsalt VLAN-ist alati ei piisa, näiteks peate paigaldama kuhugi osakonna võrku ühe Wi-Fi tugijaama, aga seal on vaja pakkuda ka külalistevõrgu teenust, sellist võrku aga pole selles osakonnas või harukontoris teenusena (sisselogimise portaal vms) kusagilt kaablist võtta.  Kui teenus on peakontoris olemas, siis saab kasutada Ruckuse sisseehitatud  L2TP tunnelit. Tunneli otsa saab sarnaselt kaabliga ühendada erinevate SSID-de külge.

l2tp

Ruckus võimaldab kiirust piirata

Ruckuse Wi-Fi AP-d võimaldavad seada kasutajatele sidekiiruse piiranguid. Näiteks kui ettevõttes on kaks virtuaalsed Wi-Fi võrku, siis võite  külalistele lubada ainult 1 megabitist kiirust,  määratlused saab teha kliendipõhiselt kui ka virtuaalse Wi-Fi võrgu põhiselt.   Lisaks saab seade erinevad kiirused nii VoIP sidele kui ka Videoliiklusele või mõnele muule teenusele.  Näiteks soovite ruckust kasutada külas Internneti jagamiseks ja keskne interneti ühendus  on 8/1 Mb/s, sellisel juhul on 5-6 kasutajaga võrgus mõstlik lubada igale kasutaje  maksimaalselt 2-3 megabitist allalaadimiskiirust ja poole megabitist üleslaadimise kiirust.

Sõltumata sellest, kas kasutate Ruckuse keskset kontrollerilahendust või eraldiseisvaid AP-sid, tehakse kiiruse piiramine AP-de tasandil, seega ei ole ohtu et keskseadmed saaksid ülekoormatud