Järgmine aasta toob 802.11ax Wi-Fi standardi !


802.11ax weebi-2

Mis muutub igapäevaelus 802.11ax Wi-Fi standardiga ? Otseselt ju kiirus 10x suuremaks ei muutu aga hoopis tähtsam on raadiospektri (õhu) tunduvalt tõhusam kasutamine. Wi-Fi standard loodi algselt 1997 aastal kui vähesed uskusid tehnoloogia ellujäämisse, samas on aga mõned omadused nagu CSMA/CA algoritmid ehk kanali vaba oleku kontroll saanud oma juured just sellest mitme kümnendi tagusest ajaloost.

Mis siis muutub ja mispärast on R730 802.11ax tugijaamal 2.5 Gb/s ja 5 Gb/s RJ45 etherneti port ? Seda kõike on vaja mõne aasta pärast kui kliendidel on käekellades, telefonides ja IoT seadmetes 802.11ax Wi-Fi tugi.

Tähtsamad uuendused 11ax Wi-Fi standardis

1. Oluliselt muutub üheaegselt teenindatavate klientide arv (OFDMA,kahesuunaline MU-MIMO)

2. IoT ja väikeseadmete aku kestvus (seadmeid saab magama sundida), see võimaldab 2-5 aastast aku kestvust.

3. Latentsus (OFDMA), ehk pingiajad ei kõigu enam nii aplju ja TCP ühendused ei jää rippuma.

4. Võrkude ja tugijaamade kooseksistents (BSS coloring)

Edasi artikli juurde

R510 versus R610 seadmete kiiruste võrdlus !!!

Võrdlesime ZoneFlex AP-sid  täpselt samades tingimustes 2×2 MIMO kliendiseadmega (Galaxy Tab S3 tahvelarvuti), mõõtes samu punkte Vasara maja korrusel. Testi keerulisemaks muutmiseks on AP nendes testides paigaldatud maja  ühte otsa (kui teha paigaldus keskele, oleks kaetud suure kiirusega terve korrus).

Kuna klient on 3x3MIMO, siis ei tule kiiruse erinevused MiMO kanalite arvu suurenemisest, vaid hoopis BeamFlex+ nutiantenni paremat lahendusest ZoneFlex R610 seadmetel. Eelnevalt oleme võrrelnud R500 ja R510 AP-sid, kus saad ka tutvuda testimise korruseplaani ja testis kasutatud punktidega.

 

Screen Shot 2017-06-19 at 12.19.38

 

Partnerite osas on ka täpsem võrdlus teiste tootjatega, milledes BeamFlex+ nutiantenni pole. Tulemused erinevad 2-3 korda ja mitmes punktis puudus levi sootuks. Lisame tasapisi teste juurde.

Edasi artikli juurde

Ruckus BeamFlex+ kahesuunaline Nutiantenn töötab mitmes polarisatsioonis!

BeamFlex+ nutiantennist lühidalt

Screen Shot 2017-02-01 at 00.28.15

BeamFlex on kõrgtehnoloogoiline tehisintellektil põhinev juhitav antennisüsteem, mis  jälgib klientide asukohta ja suunab signaali alati kõige optimaalsemas suunas.  Wi-Fi toimib loavabadel sagedustel, mistõttu on häirete tekkimine väga tavaline. Häireallikaid tuleb aina juurde.

Üks suur probleem aga hotelli või ettevõtte võrgule on tihti võrgu enda tekitatud võrgu hõivatuse seisund (CSMA/CA), iga paketi saatmise eel testib seade võrgu hõivatust ja ootab kui võrgus midagi toimub. Suundantenni kasutamine vähendab oluliselt selliseid olukordi, sest signaali ei kiirata kogu hoonesse mittevajalikesse kohtadesse . See ei ole beamforming, mis on 802.11ac standardi osa ja loob lihtsalt mõne omni antenniga koostöös mõnda punkti (eelnevalt vaja kliendiseadmega läbi rääkida ja kui seade liigub, siis tehnika ei tööta, samuti välistab beamfoming MIMO samaasegse töö) .

Suur lisaväärtus on maksimaalse energia kiirgamine vajaminevasse punkti ja õiges polarisatsioonis, näiteks kui signaali on vaja seina taga või nurga taga. Samuti vabas õhus suurtele kaugustele.

Screen Shot 2018-01-29 at 12.13.40

Nutiantenn töötab kõigi standardite ja kiirustega ning tagab häireteta töö ka väga keerulistes olukordades, kus on palju võõrad tugijaamu ja häireallikaid.

BeamFlex on tõhus abiline 802.11 Wave 2 MU-MIMO puhul

Nii nagu BeamFlex antennisüsteem aitab Wave1 standardis MIMO pakette paremini kohale toimetada, MIMO tähendab siis seda, et mitu andmestriimi on samal sagedusel korraga õhus paralleelselt.  MU-MIMO tähendab aga seda et need mitu striimi jagatakse mitme kliendi vahel ära, standard lubab üheaegselt pakette saata kuni neljale kliendile. Kliendid on grupeeritud erinevatesse grupidesse, kus suudetakse siis andmevooge teineteisest eriestada.

Kuna tavalahendus kasutab siin juba BeamFormingut ja MIMO tehnoloogiat üheaegselt, võiks öelda, et BeamFlexist pole enam miskit abi ? Olukord on aga täpselt vastupidi, jujutage ette et teil on ruumis sadu kasutajaid ja tuleb õhku saata kolm andmestriimi, sedasi et iga klient suudab eristada just enda oma ja vältida teise kliendi oma. BeamFlex võimaldab valida tuhandeid antennikombinatsioone, mis võimaldavad tekitada oluliselt paremad signaali ja müra suhted iga konkreetse kliendi juures, signaal on lihtsalt tugevam kui naabri oma ja samuti võib saabuda teisest suunast.

Beamformingu ja BeamFlexi koostöö on ülikeeruline matemaatika aga Ruckuse Wave 2 toodetes on see teostatud. Olulisim on siin luua mitme kliendi puhul hästi suur signaalide erinevus, seega suuremad antennid (R710,R720) on selles osas tõhusamad, sest sellel puhul suudetakse signaale rohkem suunata.

Samuti on BeamFlexi tõttu ruumis oluliselt vähem mitme tee fiidinguid, ehk peegelduste tõttu signaali kadusid.

Miks Wi-Fi ei tööta

Väga suur osa Wi-Fi probleemidest tuleb häiretest, näiteks on hea tuua meie kaks klienti Hotell Viru ja Hotell Central kesklinnas, mõlema puhul on naabruses väga palju Wi-Fi võrke ja ka need hotellid ise segavad tavalahenduse puhul (kõik teised tootjad hetkel) teineteist.

Võrgu koormuse kasvades 50% kanti jookseb Wi-Fi kokku, mitte midagi ei tööta, seda on palju inimesed tundud ja nii oli see ka mõleams hotellis. Mis siis täpselt juhtub.  Iga Wi-Fi AP peab oma paketi saatmisel arvestama kõigi naaber AP-dega ja seda ka kõrvalmaja omadega. Arvestma peab ka väga nõrkade signaalitasemetega, tavaliselt on see tuunitud -75 kuni -85 dB tasemele.

Pigaldades Ruckuse, selliseid muresid ei ole, signaalid on suunatud, AP-l õnnestub tekitada 15 dB (30 korda) nõrgem signaal teise AP suunas, tulemuseks on see, et mõlemad võrgud saavad paralleelselt toimida.

Aga ei olegi vaja suuri hotelle kesklinnas, teinekord piisab lihtsalt ühest kodu Wi-Fi saatjast või kantavast telefoni hotspotist ja kogu AP raadius on häiritud, Wi-Fi on väga dünaamline keskkond.

Häirete vältimiseks on siis Ruckusel kaks nutitehnikat, esiteks nutiantenn BeamFlex+, mis iga paketi puhul valib antennidele õiged suunadiagrammid, võimaldab pakette saata ka üheaegselt mitmele kliendile (tõhusam MU-MIMO kui tavalahenduses). Teiseks on kasutada samuti masinõppimist kasutav algorirm ChannelFly, mis muudab dünaamilislt kanaleid, arvestades häireolukorraga ja samuti hetke koormusolukordadega (see algoritm vajab kliendilt 802.11r parotokolli toetust)

Miks on interferentsi vähendamise numbrid suuremad kui antenni võimendus?

Seadmete spetsifikatsioonides on näiteks R710 puhul 15 dB (max interference mitigation), mida see tähendab.  Raadioantennidel on kõikidel nullkohad, mis tähendab suunadiagrammis väga nõrka vastuvõtu ala. See 15 dB tähenda 30 korda nõrgemat signaali teatud suunas, seega on võimalik valida R710 antenni 4000+ kombinatsioonist selline väärtus, mis võimaldab signaali saata 30 korda nõrgemalt näieks naabertugijaama või mõne teise seadme suunas.

 

Beamflex võrdlus valgusega

Raadiolainete levi on natuke raske mõista kui pole ise sadu katseid teinud, seadmeid ehitanud ja arvutanud. Samas teab igaüks meist seda, kuidas töötab reflektroriga valgusti ja ku palju selle valgusvihk on tõhusam.

Eriti huvitavaks läheb katse siis kui teil on nelja toaga koridor, tehke kõik uksed lahti ja asetage keset koridori lithsalt üks lambipirn. Toad on väga pimedad !!! Nüüd lisage lambile reflktor ja suunake sellest tulenev valgus kõik ühe toa uksest sisse. Mis juhtub, see valgus peegeldub seal toas põrandalt ja seintelt ja tulemuseks on juba hämar valgustatud.

Raadiolainetega on olukord huvitavam, seal on neid uksi palju ,sest seinad on osaliselt läbitavad, samuti muudab BeamFlex antenni polarisatsiooni, et läbitavaust parandada. Lisaks levivad raadiolained nendel sagedustel ka nurga taha (difraktsioon), ka siin on vaja võimalikult palju energiat õigesse kohta suunata.

BeamFlex teebik seda suunamise tööd tehisintellekti juhendaisel iga andmepaketiag ja arvestab kliendi liikumist ja nutiseadme asendit.

BeamFlex tõstab võrgu läbilaskvust oluliselt

Enamasti töötavadk Wi-Fi võrgud madala koormusega üsna töökindlalt, probleemidega ollakse silmitsi tipptundidel. Üks põhilise Wi-Fi koormuse probleeme on tegelikult Wi-Fi võrk ise, iga seade peab enne paketi saatmist kasuama CSMA/CA algoritmi ja veenduma õhu puhtuses. Kui nüüd tavalahenduss (kõik teised tootjad) hõivatakse õhk kogu AP ümbruses, siis Ruckus kasutab seda ressurssi ainult kliendi asukoha suunas. See võimaldab samal ajal teistel AP-del ja seadmetel paralleelselt töötada. CSMA/CA on defineeritud tänapäeval -85dB peale, mis tähendab ka järgmisel ja ülejärgmisel korrusel olevate AP-dega arvestamist, seega vabu erinevaid kanaleid ei jätku.

Eriti raske on olukord suures avatud kotnorits ja õhukeste seintega kontormajades, samuti suurtes avalikes ruumides. Seal töötab sisulielt 2.4 GHz peal ainult 3 AP-d korraga ja sama probleem on 5 GHz alas, kus 160 MHz kanaleid on ainult kaks ja tavapäraseid 80 MHz kanaleid on kokku Euroopas 5.

Kuna häirete hulk kasvab samuti pidevalt, on suuremate paigalduste puhul sageduse planeerimine üsna keeruline ja pidevat aeganõudev tegevus. BeamFlex sisuliselt välistab selle haldustegevuse.

Ruckuse BeamFlex AP spetsifikatsioonides

  • Ühe tippmudeli R710 spetsifikatsioonist leiame järgmise rea:  Up to 2 times extended range and coverage with Ruckus BeamFlex technology: up to 6 dB of signal-to-interference and noise (SINR) improvement and up to 15dB of interference mitigation

Allolevast tabelist ongi mõistlik vaadata, milline arv erinevaid antennikombinatsioone BemFlex nutiantenn eri mudelitel võimaldab luua. Mida täpsem on antennisüsteem, seda kvaliteetsem on ka signaal.

 

Screen Shot 2018-01-29 at 13.10.50

BeamFlex+ ja Beamforming koostöös

Beamformingu kasutamine on tavaliselt võimlaik üsna paiksete  11ac  klientidega. Selleks on 11ac stadardis niiöelda sounding algoritm, mis annab AP-dele teada vajalikud signaalide faasieriused. Tulemuseks on tavaliselt kahe signaali liitunud energia osades ruumi piirkondades.

Beamforming takistab MIMO protokolli tööd, sest nüüd peab mitmest saatjast välja saatma sama bittide jada, seega kiirus väheneb oluliselt. Samas pole see mõnedes rakendustes primaarse tähendusega.

Järgneval pildil on näidatud Beamformingu ja BeamFlexi koostöös saavutatavat kogugutulemust, mis 9dB näol võib olla märkimisväärne.   Näieks ladudes, kus kiiruse vajadus on tühine, võib selline 9 dB antenni suunamine anda märkimisväärseid leviala suuruse kasve.  See 9dB lisavõimendus võimaldab ka linnas jalutada nutitelefoniga 400m kaugusele ja veel vabalt weebis surfida ja skype kõned pidada.

 

Screen Shot 2018-01-30 at 12.05.19

BeamFlex ja beamformingu erinevused

Beamforming saasab mitmest antennist välja sama signaali, mis signaali hilistusega tekitavad teatud ruumi punktis tugevama signaalitaseme (signaalid liituvad pärifaasis).  Signaalid saadetkse välja mitmest ringdiagrammiga antenist ja nad levivad ruumis kõikidesse suundadesse, tekitades rohkem  häireid naabersüsteemidele.

Screen Shot 2018-02-02 at 11.29.22

Levi kvaliteedi üheks mõjutaks on peegeldused, ehk mitme tee fiidingud, kus just peegeldunud signaalid ja näiteks otse levinud signaalid negatiivselt liituvad.  Tavapärane beamforming antennisüsteem loob selliseid peegeldunud signaale väga palju.

BeamFlex antenni eesmärk on suunata signaal optimaalsemas suunas, seega ei tekitata nii palju eri suunast tulevaid häirivaid signaale, tulemuseks on oluliselt kvaliteetsem signaal sisetingimuste ja ka õuealal.

Beamforming peab kliendiseadmelt kogu aeg küsima, milliste hilistustega signaale on optimaalne saata, seega ei toimi algoritm eriti hästi liikuvate terminalidega.

Beamforming ja MIMO koos ei tööta, seega langeb kordades  edastusukiirus kui BeamForming sisse lülitakse.

 

PD-RMC polarisatsiooni muutmise võimekus.

Tänapeäval on nutiseadmed käes liikuvad ja muudavad pidevalt oma asendit, samuti muutub signaali orientatsioon ehk suund õhus pidevalt kui ruumis seadmega liigute.

Ruckuse patenteeritud PD-RMC (Polarization Diversity Maximal Ratio Combining ) võimadab signaali vastuvõtu puhul signaali orientatsiooni optimeerida kõigist BeamFlex seadme antennidedest ja seda ka eri orientatsioonis antennidest.

Signaalide peegeldusmine ruumis muudab samuti raadiolainete orientatsiooni, seega parandab PD-RMC tehnoloogia ka sülearvutite levitingimusi märgatavalt.

 

polarisatsioonvaata ka videot

 

Veel üks müüt, tavaseadmed on arenenud juba nii tasemele, et BeamFlexi pole vaja !

See müüt on loodud nende poolt ja nendele, kes andmesidega igapäevalt ei tegele, siinkirjutaja on tegelenud tänapäevase andmesidega alates aastat 1990, Interneti esiajalugu Eestis oli minuga väga tihedalt seotud, lõin ka esimese Interneti teenuseid pakkuva operaatori Eestis, mille nimeks oli tollal DataTelecom.

Aga asja juurde, võrreldes paari aasta taguse olukorraga on klintide anmemahtude vajadused vähemalt viiekordistunud, samuti on seadmete hulk kesmiselt kahekordistunud, Keskmine nututelefon tekitab juba üksinda päevas 50 MB-100MB liikluse ja see on tavakasutuse juures.

Seega on vaja kontori Wi-Fi lahenduses tagada veelgi suuremaid kiirusi ja kvaliteetsemaid levialasid, BeamFlex+ nutiantenn ongi siin lahendiks. Olukord on täpselt sama kui mõned aastat tagasi, et asja võrrelda, testige kui tihti saate kätte maksimum lubatud kiirused ja kuidas see õnnestub tippkehtkedel. Ainult asjast mitte teadev inimene arvab, et mahtu on nüüd nii palju, et enam pole muretseda vaja.

Miks siis üldse 802.11ax standardi nimel pingutatakse, loomulikutl on ressurss juba õhus ära kasutatud. Seega on BeamFlex+ tühus abimees, mis aitab kergesti reaalset läbilaskvust mitmekordistada, sest modulatsioonikiirused on suuremad. Suure võrgu puhul, kus alati tugijaamad üksteist segavad, on erinevused suurusjärgu klassis.

 

Lisaväärtus, väiksem energiakulu!

Suundantenni tõttu ei ole vaja ehitada nii suuri võimendeid ja kokkuvõttes on seadmete energiakulu kordades väiksem kui tavaseadmetel.  Suurte võrkude puhul, nagu on ehitatud TTÜ-s ja TÜ-s, tähendab see kümneid tuhandeid sääste viie aasta jooksul elektriarvetes.

Kui seade, näiteks R510 töötab 24/7 ja tarbib keskmiselt voolu 7W vähem kui tavapärane lahendus, on kulutatab energiat 7*500 (AP-de arv) = 3.5 KW elektrienergiat, see teeb kokku 1400€ aastas.

Näiteks R510 keskmine voolutarve on 7.5W, seega piisab tänapäevase 802.11 AC WAVE 2 seadme toitmiseks tavaliselt 802.3af poe toitesüsteemist. Suur osa säästust tulebki PoE switchide elektritoite arvelt, seega ei pea olema nii võimsaid toiteplokke.  Tavaliselt on switchid, mis võimaldavad täit POE+ 30W võimsust kõikidele portidele kolmandiku võrra kallimad.

 

Väljavõte R710 spetsifikatsioon:

Screen Shot 2018-02-02 at 09.33.50

Mis asi on tavapärane beamforming ehk Wi-Fi signaali suunamine

Ruckuse BeamFlex+ patenteeritud antennitehnika on radikaalselt erinev tööstuses üldlevinud lahendusele, kasutades lülitatavaid suundatenne. Need antennid valitakse iga paketi saatmise puhul kõige sobivaimas kombinatsioonis ja täiesti automaatselt.

Vaatame alguseks, mis probleemidest lähtuvalt Ruckuse BeamFlex tehnoloogiat välja arendama hakati.

Tavapärased Wi-Fi seadmed võimaldavad samuti signaali suunamist, kasutades selleks mitut omni (kõigis suundades kiirgavat, tegelikult teatud tasapinnale suunatud) antenni.  Sellistest antennidest sama signaali eri faasis (hilinemisega) kiirgamisel luuakse antennide ümber interferentsi (lainete koosmõju) muster.  Sisuliselt tähendab see seda, et osades kohtades lained kohtuvad faasis ja signaal on seal tugevam ning  teistes kohtades lained on vastandfaasis ja signaal on nendes punktides nõrgem.

Antud joonisel on rohelisega toodud ära interferentsi muster ja ringidega energia levimine ruumis,  seinalt aga peegelduvad erinevates faasides mõlema antenni välja saadetud raadiolained, mis häirivad ideaaljuhtumil tekkivat interferentsipilti (roheline). Seega muutub siseruumides selline tehnika vähemtõhusaks ja tekitab isegi mitme tee fiidinguid (sumbuvusi) juurde.

beamforming-interference

Joonis 1

 

 

Screenshot 2015-07-16 12.47.23

Joonis 2

Siin on väga oluline teha vahet interferentsi mustril ja energia olemasolulul mingis punktis, tihti kirjutatakse marketingi dokumentides, et suunatakse energiat – tegelikult on füüsika seisukohast see vale, energia väljuv kõigist antennidest samamoodi ja on igas punktis ruumis samasugune, ainult et kui kaks lainet vastandfaasis kohtuvad, on energia selles punktis väiksem. Selle lahendusega on aga suur probleem siselahendustes, kus Wi-Fi süsteeme põhiliselt kasutatakse – need samad energiat igas suunas kiirgavad antennid loovad seintelt ja pindadelt peegeldudes omaette interferentsi mustrid, seega ei ole loodetud laboris mõõdetud antenni interferentsimuster enam samasugune. Tihti koosneb see kümnetest peegeldunud signaalidest Joonis 1 ja kvaliteetset signaali on väga keeruline vastuvõtjas eraldada.

 

 

Suundatenni teisalt koondab energiat nagu lääts ühte kindlasse suunda, seega ruumis ei ole mitte interferentsi (koosmõju) muster vaid suunatud energia diagramm. Selline lahendus on energiatõhus, segab vähem teisi naabruses olevaid vastuvõtjaid ja tekitab ruumis vähem peegelduse tõttu interferentsimustreid, mis vastuvõttu segavad. Samuti on selliselt mitme suundantenniga töötav süsteem MIMO antennisüsteemiga paremini ühilduv.

Miks siis on tavapärase chip beamformingu marketinginumbrid 10 dB ja suuremad, tihti on need numberid miinimumide ja maksimumide vahed, ehk võrreldakse kõige halvemat ja kõige paremat signaalitaset.  Ruckuse tüüpi suundantenniga energia õigel suunamisel aga on halvemaid juhtumeid oluliselt vähem, sest interferentsimuster on tavapärases siseruumide mitme tee peegelduse keskkonnas  lihtsam ka kergemini optimeeritavam.

Tegelikult ongi siseruumi üks põhilise probleeme mitme tee fiiding (multipath fading), mis tekitab pidevalt muutuvaid signaalide liitumisi.

Suundantenniga signaali saatmine on kordades energiatõhusam kui mingile tasandile suurele territooriumile energiat koondaval omni antennidel. Siin on tavalahenduses kaks põhiliset probleemi, esiteks ei suudeta kogu ruumis levitada maksimaalselt lubatud kiirgusvõimsust (100 mW, 1W), sest kasutusel olevad varrasantennid on teatud suunas/asetuses. Teisalt kulutab selline lahendus rohkem elektrit.

Võrdluseks  Ruckuse 802.11ac 4×4 MIMO tugijaamad töötavad veel standardse 802.3af PoE (Max 15W) toitega .  Energiatõhusus on oluline kui teil töötab 24/7 150 tugjjaama, võite arvutada, mis maksab 15W energia kokkuhoidu per seade, selle hinnaks on ümmarguselt 50 KW/h päevas ehk aastas ümmargusel 20 000 KW/h, teeb kokku 3500€ viie aasta peale.

Veel enam, Ruckuse kasutatud kiibistikud toetavad ja kasutavad ka standardset riistvarapõhist suunamistehnikat koostöös BeamFlex+ suundantenni maatriksil põhineva süsteemiga. Seega on Cisco toodud võrdlused näiteks XoneFlex 7982 tugijaamaga alusetud, sest see tugijaam kasutab just mitut tehnoloogiat korraga (seda mis Cisco) chip beamformingut ja BeamFlex+ suundantenni maatrikstehnoloogiat.

Ruckuse AP toetab BeamFlex ja DSP beamformingut samaaegselt

Millest tuleneb Ruvkuse Wi-Fi nii suur leviala ja väga stabiilne sidekvaliteet ? Selle vastuseks on olnud juba aastaid Beamflex, mis on praeguseks arenenud BeamFlex+ tehnoloogiaks ja viimasena on lisatud ka DSP beamforming, minda ka konkurendid aktiivselt kasutavad.

Ruckus toetab nii DSP beamformingut kui ka BeamFlexi üheaegselt, seega liidab mõlemad tehnoloogiad veelgi paremaks lahenduseks.  BeamFlex on väga tõhus tehnoloogia häirete vältimiseks ja modulatsioonikiiruse parandamiseks, millest tuleneb suurem leviala ja kordades suurem võrgu läbilaskevõime.

Lisaks on koostööd BeamFlex Beamforminguga samaaegselt töös ka kõik MIMO saatekanalid, seega suurem ülekandekiirus jõuab kaugemale.

Järgnev dokuemnt kirjeldab populaarteaduslikult BeamFlexi tehnilist olemust. See nutiantenni tehnoloogia on Ruckuse Wi-Fi tugijaamade süda. Vaata ka leviala ja häiretingimuste kohta teisi artikleid.

http://www.3kgroup.ee/wp-content/uploads/2015/03/beamforming_response_doc_final_2013-1.pdf